Endodontinis gydymas padeda išsaugoti natūralius dantis ir yra taikomas danties šaknies kanalų gydymui.
Toks gydymas reikalingas tuomet, kai uždegimas yra pasiekęs danties viduje esančius minkštuosius audinius (pulpą), arba prie danties šaknų yra susidaręs židinys. Uždegiminis procesas danties viduje gali atsirasti dėl ėduonies, danties traumos, išplitusios apydančio patologijos ir kt. Laiku negydant karieso, pažeidimas pasiekia danties viduje esančius minkštuosius audinius. Prasideda uždegiminis procesas, dažnai atsiranda skausmas. Šiuo atveju, jau reikalingas danties šaknies kanalų endodontinis gydymas. Nesugydžius kanalų, kol uždegimas yra danties viduje, procesas pasiekia danties šaknies viršūnę, tirpsta kaulas, susidaro židinys – gydymas tampa sudėtingesnis.
KAIP GYDOMI ŠAKNIES KANALAI?
Endodontinio gydymo trukmė priklauso nuo kanalų skaičiaus (viename dantyje gali būti 1-4 kanalai) ir situacijos sudėtingumo. Padarius rentgeno nuotrauką, pradinės situacijos įvertinimui ir diagnozės nustatymui, gydomas dantis yra nuskausminamas ir izoliuojamas nuo burnos ertmės. Endodontinis gydymas susideda iš trijų pagrindinių etapų:
- Kanalo praėjimo iki šaknies viršūnės. Tai vienas sudėtingiausių etapų, nes kanalai dažnai būna labai siauri (0,06 – 0,10 mm skersmens), kalcifikuo
- Kanalo valymo. Šio etapo metu kanalai išplatinami, išvalant kanale likusius nešvarumus, senas plombines medžiagas.
- Kanalo plombavimo. Išplatinus kanalą, jis užpildomas. Kokybiškai užplombavus kanalą, jame nelieka vietos mikroorganizmams ir dantis yra paruoštas atstatymui plomba arba protezavimui vainikėliu.