Į vaikų pirmuosius, t. y. pieninius dantukus tėvai neretai pasižiūri pro pirštus – juk vis tiek iškris, ar ne? Taip, pieniniai dantukai iškris, jų vietoje išdygs nauji – nuolatiniai dantys, tačiau čia galioja visiems gerai žinoma patarlė „kaip pasiklosi, taip išsimiegosi“. Kaip teigia „Kazakevičiaus imlantologijos centro“ vaikų odontologė Evelina Šriupšaitė dantų ėduonis – viena iš labiausiai paplitusių vaikų burnos ligų. Ėduonis gali pažeisti tiek nuolatinius, tiek pieninius dantis. Ėduonies pažeisti pieniniai dantys gali turėti neigiamos įtakos nuolatinių dantų formavimuisi.
Dantų ėduonies (ne)sukelti nepatogumai
Atkreipkite dėmesį, jei vaikas tapo irzlus, neramus, to priežastis gali būti pieninio danties ėduonis. „Pieninio danties ėduonis gali sukelti nemalonius pojūčius valgio metu ar nuolatinį skausmą, todėl vaikas patiria stresą ir nuolatinį diskomfortą“, – pasakoja vaikų odontologė. Jei nepastebėjote jokių vaiko elgesio pokyčių, neapsigaukite – dantų ėduonis gali ir nesukelti nemalonių pojūčių, tačiau tai dar nereiškia, kad šios problemos nėra. Gydytoja perspėja: „Net jeigu ėduonis nesukelia jokių simptomų, ilgainiui negydomas pieninis dantis gali tapti infekcijos židiniu bei pažeisti nuolatinio danties formavimąsi bei vystymąsi. Kad taip nenutiktų, būtina reguliariai tikrinti vaiko dantukus. Gydytojas odontologas gali pastebėti dar tik pradinius ėduonies pažeidimus ir užkirsti kelią jų progresavimui.“
Pirmas vaiko vizitas pas odontologą – profilaktinis
Iš suaugusiųjų labai dažnai galima išgirsti, kad pas dantų gydytojus jiems eiti baisu, todėl jie neprisiruošia, neturi tam laiko ir ateina tik tuomet, kai nebegali kęsti skausmo. Tad ką kalbėti apie mažuosius pacientus, kai rodomas toks pavyzdys? Vaiko teigiamą požiūrį į dantų gydymą būtina formuoti nuo mažų dienų. „Vaikai, kurie kartu su tėveliais užsuka profilaktinio patikrinimo, susipažįsta su nauja aplinka, išmėgina odontologinę kėdę, įvairias jos padėtis. Žaidimų forma parodomos instrumentų funkcijos (veidrodėlio, zondo, siurbtuko). Jei vaikas nusiteikęs pozityviai, gydytojas gali besisukančiu šepetėliu ir dantų pasta nuvalyti dantukus bei taip supažindinti vaiką su naujais pojūčiais ir garsais. Taip žingsnis po žingsnio įgaunamas mažojo paciento pasitikėjimas ir formuojamas teigiamas požiūris į dantų gydymą“, – pasakoja vaikų odontologė Evelina.
(Ne)nori valytis dantis
Mažieji turi daug „ožiukų“, vienas iš jų – nenoras valytis dantų. Jei ir jūs susiduriate su šia problema, išbandykite kelis paprastus dalykus – dantis valykitės kartu su vaiku, leiskite vaikui jus mėgdžioti; įsigykite smėlio laikrodį ir dantų valymą paverskite susitarimu, pavyzdžiui, jei vaikas kruopščiai valysis dantukus, kol smėlis subyrės, prieš miegą paseksite jam pasaką; eikite į parduotuvę kartu pirkti dantų šepetėlio, kurį leisite vaikui išsirinkti pačiam; padarykite kalendorių, kuriame nupiešite ar nuspalvinsite dantuką kiekvieną kartą, kai vaikas išsivalys dantis, vienas dantukas – X taškų, o surinkus tam tikrą taškų sumą – siurprizas! Vaikai mielai įsitraukia į žaidimus, jums tereikia kūrybiškai improvizuoti ir greitai suformuosite įprotį valytis dantis.